Each year, the Club awards a number of trophies to members who have distinguished themselves in one way or another. Some of the trophies have a long history and some distinguished past recipients. Diving trophies may be presented at the AGM in April or at the Christmas Dinner. Photographic trophies are presented at the in-branch photo competition that is organised annually (when possible).

Diving Trophies

Tuckerman Sports Trophy

Best Supporting Diver. Awarded by the Diving Officer for the most branch dives during the year.

1970      John Wither

1971      A. Jackson

1972      Robert Bell

1973      T. Blackmore

1974      D. Lister

1975      D. Lister

1976      D. Ebdon

1977      Sue Cox

1978      D. Lister

1979      Joe Stephens

1980      Jim Beattie

1981      Trevor Spragg

1982      Ian Christie

1983      Mike Coombes

1984      Andy Milner

1985      Andy Milner

1986      Andy Milner

1987      Peter Milner

1988      Tony Hellier

1989      Paul Leyland

1990      Des Davies

1991      Di Ingram

1992      Di Ingram

1993      Di Ingram

1994      Peter Milner

1995      Pete Densham

1996      David Broadbent

1997      J. Clee

1998      Tony Mason

1999      Tony Mason

2000      Nick McVernon

2001      Nick McVernon

2002      Erica Veal

2003      Nick McVernon

2004      Mick Jackman

2005      Nick McVernon

2006      Tony Rees

2007      Catherine Jackman

2008      Jack MacLoughlin

2009      Tony Rees

2010      Tony Rees

2014      Richard Blair

2015      Richard Blair

2018      Jerry Blackler

2021      Tony McCarthy

 

MAINE Trophy

Presented by Derek Cockbill (Chairman 1962-65). Awarded by the Chairman for hard work in the club during the year.

1965      K.H. Moncad

1966      R.E. Howkins

1967      A.F. Brown

1968      E.A. Collins

1969      D.A. Day

1970      S. Lewis

1971      Pauline Gardner

1972      A.F. Brown

1973      A.R. Aylmer

1974      R.P Page

1975      P.R. Densham

1976      D.M. Lister

1977      Linda Lister

1978      P.R. Densham

1979      A.R. Aylmer

1980      J. Stevens

1981      B. Jaffa

1982      Bob & Claire Johnson

1983      G. Ford

1984      T. Blackmore

1985      Carol Brandie

1986      R. Fleming

1987      Robert Pannell

1988      Des Davies

1989      B. Jaffa

1990      T. Blackmore

1991      Paul Leyland

1992      Judy Langraf

1993      Steve Walton

1994      Pete Densham

1996      John Clee

1996      David Broadbent

1997      George Waltham

1998      John Clee

1999      Peter Milner

2000      Judy Langraf

2001      Mike Whitbread

2002      George Tashdjian

2003      Dr. P. Densham

2004      J. Clee

2005      J. Clee

2006      T. Blackmore

2007      J. Clee

2008      Mick Jackman

2010      M.C. Rotheram

2011      Mick Jackman

2012      Granville Thomas

2014      Ken Quelch

2015      Granville Thomas

2016      Tony Mason

2018      Ken Quelch

2021      Terry Blackmore

Dominic Rowbottom Memorial Knife

Dominic was lost in a diving incident in March 1995. The knife was presented in his memory by Sea & Sea Ltd. Awarded by the Committee for support to the club over the years. 

1994      Judith Langraf

1995      Martin Taylor

1996      John Clee

1997      Reid Fleming

1998      Lynne Blackmore

1999      John Clee

2000      Peter Densham

2001      George Tashdjian

2002      John Clee

2003      David Broadbent

2004      George Tashdjian

2005      Terry Blackmore

2006      Tony Mason

2007      Peter Densham

2008      Nick McVernon

2009      John Clee

2010      John Clee

2011      Nick McVernon

2012      Mick Jackman

2013      Mick Jackman

2014      Margaret Rotheram

2015      G Thomas

2018      Richard Blair

2020      Richard Blair

2021      Jenny Saunders

Kay Tompsett Memorial Trophy

“The first 1st class diver in Torbay”, dated 28th December 1959. Awarded by the Committee for the Best Lady Diver. 

1960      Pauline Gardner

1961      Pauline Gardner

1962      Sheila Weston

1963      Sheila Weston

1964      Pauline Gardner

1965      S. Brimecombe

1966      Carol Harbutt

1967      Ruth Shelley

1968      Barbara Mallory

1971      Janet Boyd

1972      Marlene Stubbings

1973      Judy Johnson

1974      Linda Lister

1975      Diane Meager

1976      Barbara Gotts

1977      Sue Cox

1978      Annette Harrison

1979      Mary Yea

1980      Sue Cox

1981      Claire Johnson

1983      Sue Shelley

1984      Carol Brandie

1985      Judy Langraf

1986      Kathryn Purse

1987      Carol Brandie

1988      Ann Bracy

1989      Mary Jaffa

1990      Di Ingram

1992      Susan Bosworth

1993      Michaela Davis

1994      Fizz Dennis & Ruth Taylor

1995      Jenny Saunders

1996      Cathy Butterworth

1997      Judy Langraf

1998      Jenny Saunders

1999      Jenny Saunders

2000      Jenny Saunders

2001      Erica Veal

2002      Linda Dillon

2003      Sally Lacey

2004      Tamsin Shepherd-Waring

2005      Cathy Jackman

2006      Tamsin Shepherd-Waring

2007      Catherine Love

2008      Cathy Jackman

2009      Margaret Rotheram

2010      Cathy Jackman

2011      Cathy Jackman

2012      Margaret Rotheram

2013      Margaret Rotheram

2014      Margaret Rotheram

2018      Lauren Griffiths

2021      Margaret Rotheram

Andrews & Dalton Trophy

Awarded by the Committee for the Best Trainee (originally for Free Diving).

1985      Terrie Purslow

1986      R. Schneider

1987      D. Broadbent

1988      George Tashdjian

1992      Mark Hanley

1993      Michaela Davis

1994      Susan Childs

1995      Mick Jackman

1996      Denis Willicott

1997      Matt Johnson

1998      Bill Housego

1999      Dave Myers

2000      Roger Austin

2001      Ken Dorrell

2002      Michael Lindsay

2003      Tamsin Shepherd-Waring

2004      Cathy Jackman

2005      Lauren J. Taylor

2006      Lauren J. Taylor

2007      Jack MacLoughlin

2008      Richard Blair

2009      K. Weston

2011      P. Cavanna

2011      P. Mason

2012      Jon Keyes

2018      Lauren & Matthew Ramsay

2021      Matt Green

Wally of the Year Plate

Awarded by last year’s winner for the most spectacular 'cock-up' of the year. 

There are many distinguished members on this list who shall remain anonymous... 

Photographic Trophies

These trophies are awarded by competition, voted for by Club members during one of the weekly social meetings.

Graham Ford Knife

Best UK waters photograph.  

Tony Aylmer Photograph

Best 'Fun' photograph. Presented by Major A.R Aylmer, 2000. 

Tony Aylmer Cup

Best Foreign waters photograph. Presented by Major A.R Aylmer, February 1974. 

Tony Hellier Barometer

Best Diving Related photograph. 

Tom Dunlop Torch

Best Beginner's photograph. 

 

Our Address

Torbay BSAC
Unit 0008
Beacon Quay
Torquay
Devon
TQ1 2BG